Jak zatopit v kamnech
Rozdělat oheň v kamnech může být někdy obtížné. Chataři vědí, že existuje spousta způsobů zatápění. Předkládáme Vám popis zaručeného postupu, jak snadno rozdělat oheň. A ještě k tomu ekologicky.
Rozdělat oheň v kamnech může být někdy obtížné. Chataři vědí, že existuje spousta způsobů zatápění. Předkládáme Vám popis zaručeného postupu, jak snadno rozdělat oheň. A ještě k tomu ekologicky.
Odborníci rádi mluví o zatápění „top down“ a „bottom up“. To znamená, že začnete zapalovat hranici buďto nahoře, nebo zespoda. My dáváme přednost způsobu „top down“, tedy „shora dolů“. Vzniká tak méně sazí a popela, vzduch má lepší přístup k plamenům a první nálož dřeva déle vydrží.
Pro snadné a rychlé rozdělání ohně budete potřebovat:
Otevřete všechny přívody vzduchu do kamen. Poté položte na dno topeniště velká polena. Je důležité, aby dřevo bylo naštípané a suché. Polena mohou být tlustá jako pěst nebo i silnější.
Na polena položte vrstvu drobnějšího dříví, klidně ve 2 – 3 vrstvách. Nezapomeňte, že přísun vzduchu je velmi důležitý, a ponechte mezi dřívky alespoň centimetrové mezery. Optimální tloušťka dříví na podpal jsou 2 – 4 cm.
Na drobnější dříví nyní položte několik kousků pilinových briket (podpal), můžete použít případně také novinový papír. Noviny ale produkují zbytečně mnoho popela a sazí.
Poslední krok je snadný: zapalte hranici a zavřete dvířka! Jednoduché komíny potřebují k vytvoření dobrého tahu obvykle trochu víc času. Jestliže je tah špatný, může pomoci pootevřít dvířka, dokud se krb nebo kamna dostatečně nezahřejí. A pokud je stavba navíc velmi dobře izolovaná, vyplatí se také otevřít okno. Totéž platí, pokud máte v kuchyni zapnutou digestoř.
Protože se dřevo rozhořívá postupně, bude se také zvyšovat množství kouřových plynů. Většina kamen a krbových vložek Jøtul je vybavena systémem čistého spalování: spalovací komora je koncipovaná tak, aby kouřové plyny a saze shořely dřív, než uniknou do kouřovodu, čímž se výrazně redukují emise znečišťující ovzduší. Tento proces se aktivuje po zahřátí kamen.
Jakmile se zahřeje komín, zjistíte, že tah zesiluje. Je proto lepší po rozhoření kamen snížit přívod vzduchu do topeniště.
Když budete postupovat podle našeho návodu a k zatápění použijete několik velkých polen, vydrží tato první dávka přibližně hodinu. Když polena prohoří na žhavé uhlíky, můžete opatrně otevřít dvířka a přiložit další dřevo. Je dobré nechat dvířka nejdřív několik vteřin pootevřená, než je otevřete dokořán. Tah v komíně nasaje kouřové plyny z topeniště a kouř Vám nebude unikat do místnosti.